Mišena
Juhász

Modrotlač patrí k tradičným technikám farbenia textílií. Základom farbiaceho roztoku je indigové moridlo pomleté na prášok alebo hotová kupovaná indigová zmes rozpustená vo vode, do ktorej sa pridávajú ďalšie prísady. Modrotlačiari postupovali podľa vlastných skúseností a návodov, ktoré držali prísne v tajnosti. Mišena Juhász „oprašuje“ túto starú techniku a vo svojich návrhoch dáva priestor bohatému modrému koloritu.
vzorované šaty s vlečkou
materiál: 100 %-ná bavlna / technika: modrotlač, šitie

Absolvovala Ateliér odevného dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Venuje sa navrhovaniu a realizácii odevov a doplnkov prevažne z modrotlače. Vo svojej tvorbe sa snaží nachádzať krásu v tradičnej výtvarnej kultúre. Vzory, ktorými sa inšpiruje, ručne tlačí na bavlnenú látku, ktorú vo výsledných modeloch dopĺňa bielym, jednofarebným ľanovým materiálom. Vytvára si aj vlastné autorské látky a pomocou experimentovania posúva hranice tradičnej modrotlačovej techniky farbenia látok v indigu.

Tak je tomu aj v kolekcii Inšpirácie. Motívy na modrotlačových odevoch (srdcia, vtáčiky a i.) sú inšpirované slovenskými rozprávkami Pavla Dobšinského a majú symbolizovať šťastný koniec, ukrytý v každej rozprávke. Atypickými formami viazania a prestrihmi vytvárajú odevy nevšedný celok.

vzorovaná košeľa
materiál: 100 %-ná bavlna / technika: modrotlač, šitie
nohavice
materiál: 100 %-ný ľan / technika: šitie
top na zaväzovanie
materiál: 100 %-ný ľan / technika: šitie
nohavice
materiál: 100 %-ná bavlna / technika: modrotlač, šitie
odev navrhnutý pre ÚĽUV
vesta s vreckami
materiál: základ – zmes vlny, umelého hodvábu
a PES; ostatné časti – 100 %-ná bavlna / technika: modrotlač, šitie
doplnok navrhnutý pre ÚĽUV
ozdoby do vlasov
materiál: 100 %-ná bavlna, gumička / technika: modrotlač, šitie
Organizátor —
Ústredie ľudovej umeleckej výroby
www.uluv.sk
Finančná podpora —
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky
www.culture.gov.sk